Zbiór Artykułów
Dla Pacjentów
Przygotowanie do kolonoskopii i rektoskopii2 sierpnia 2014 r. 9:20

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości 130 do 200 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. W naszym Centrum używam najnowszych kolonoskopów firm Olympus umożliwiających obrazowanie w technologii HD.

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić przed badaniem lekarzowi prowadzącemu.
- nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca
- nadciśnienie tętnicze
- tętniak aorty
- duszność w spoczynku
- skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
- ciąża
- krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania
- uczulenie na leki
- jaskra
- choroby psychiczne
- wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania


Badanie można wykonać w niepłnym znieczuleniu. Po podaniu dożylnie środka zmniejszającego odczucie bólu pacjent może mieć uczucie senności. Zmniejszenie uczucia bólu, a nie kompletne jego zniesienie sprawia, że endoskopista ma większą kontrole nad prowadzeniem endoskopu i ryzyko perforacji jelita jest znacznie mniejsze.
Gdy badanie jest wykonywane w niepełnym znieczuleniu należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie z Centrum, gdyż nie należy prowadzić pojazdów minimum 6 godzin po badaniu.

Po badaniu:
- Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia. Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy.
- Jeżeli otrzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamiętasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim następnego dnia.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
NEWSLETTER
Badania w ramach NFZ
Zapraszamy na bezpłatne badania kardiologiczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zobacz więcej >
Nasi Partnerzy: